Mitől függ, hogy egy adott dolog milyen időtartamra rögzül a memóriában? Meddig jut eszünkbe valami, és mennyi idő után törlődik az emlékeink közül?
Ádám György meghatározását fogom ma felhozni legújabb könyvemből, a BM Duna Kiadó Kriminalisztikájából.
1. Szenzoros memória
Ez a memóriánk csak rövid ideig, 1-2 percig őrzi a jeleket, információkat. Az információt nem tudatosan rögzítjük hanem automatikusan megtörténik, így nem tudjuk befolyásolni, hogy ez a memória milyen hosszú ideig őrizze meg az emlékeket. A rögzítést nagyon gyors és nagyon hatásos törlés követi.
Akkor használjuk, amikor a mindennapi életben kommunikálunk valakivel/valakikkel. A partnerünk egyszerre folyamatosan, több dolgot mond el, így teljesen meg kell jegyeznünk a kapott infókat addig, míg reagálunk, válaszolunk rá.
2. Rövid távú (primer) memória
Ez a memóriánk néhány óra hosszig képes 5-9 karakteregységet tárolni. A könyv jellemző példaként hozza fel a rendszámokat, telefonszámokat. Ennek a memóriának a sajátossága az interferencia jelensége.
Interferencia: a korábban a memóriában szereplő információ akadályozza meg az új információ rögzülését. Olyankor gyakori, ha két információt ugyanahhoz a körülményhez kellene kapcsolni (pl. a régi számunk megváltozik, majd amikor megkérdeznek mindket, csak a régi akar az eszünkbe jutni, az új nem).
3. Hosszú távú memória
Itt tárolódnak az erős érzelmekkel társuló emlékek, másrészt a rövid távú memóriánkból is kerülnek ide emlékek, azok, amelyeket hosszabb ideig kell megőriznünk. Az információk rögzülése jellemzően ismétléssel hozható létre, a rögzülést segíti, ha az információt jelentése alapján rögzítjük, vagy kapcsolódik egy korábbi információhoz (pl. ha magolással tanulunk az is hasznos, de hatékonyabb, ha megértjük a tanulnivalót, esetleg valamihez hozzá tudjuk kapcsolni). A visszaemlékezés lassú, általában kulcsingerek segítik. Itt is beszélhetünk az interferenciáról.
4. Állandó memória
Az egész életen át megtartott információk tárhelye. Nagyon gyorsan visszaidézhető, és olyannyira ellenáll a káros hatásoknak, hogy még pl. egy agyrázkódást is kibír.
Nagy kapacítású, a bevésésénél meghatározó a folyamatos ismétlés. Gyakorlatilag törölhetetlen, a visszaidézés automatikus. Itt találhatóak többek között a saját személyi adataink, az anyanyelvünk alapszókincse, illetve a tanult készségeink közül az írás, a járás, az úszás és a kerékpározás is.