A mai bejegyzésben visszakanyarodnék a vagyonvédelmi joghoz, mely annyira kedvencem. A sors iróniája, hogy éppen egy teljességgel más téma hátráltat jelenleg - fizika vizsga - abban, hogy gyakoroljam eme kedvencem alkalmazását.
Témánk a birtokvédelem, és a birtokvédelem eszköze, eszközei. Első lépésként tisztázzuk mi is a birtok: olyan tényállapot, amikor valakinél, vagy valaki hatalmában van egy dolog; esetleg olyan dolog, mely uralom alatt áll. Nyilvánvalóan a birtokos az, aki ezt a dolgot, a birtokot megszerzi, vagy más módon a hatalmába keríti, fontos még, hogy birtoklásról akkor beszélhetünk, ha valaki tényleges hatalmat gyakorol a birtok felett.
Eme kissé bonyolult bevezető után, felvetődik a kérdés, hogy mi történik akkor, ha a jogszerű birtokost megfosztják a birtokától? Egyrészt ha megvan a kellő jogalap (pl. bíróság mondja ki), akkor pl. csak fellebbezhet a döntés ellen, míg ha nincs jogalap, akkor a birtokost birtokvédelem illeti meg.
A birtokvédelem fontos része a jogos önhatalom, ma Magyarországon a tulajdonos kizárhat vagy elháríthat minden olyan jogellenes beavatkozást, vagy behatást, amely tulajdonjogának gyakorlását akadályozza, korlátozza vagy lehetetlenné teszi. A birtokos a birtoka ellen intézett támadást a védelemhez szükséges mértékben önhatalommal is elháríthatja, s ez az önhatalom addig jogos, míg a támadás fennáll.
Ok, akkor értelmezzünk megint: tehát ma Magyarországon a birtokos határozhatja, hogy mihez kezd birtokával (pl. ha nem adja oda kérésre egy dolgát, akkor lehet "szemét" hétköznapi értelemben, jogi értelemben azonban teljesen jogosan tagadja meg birtoka használatba adását). A birtokot fenyegető támadást önhatalommal is elháríthatja, tehát pl. nem kell megvárnia a rendőrség kiérkeztét, ha betörnek hozzá. A szükséges mérték is fontos, hiszen ha betör hozzánk egy 10 éves gyerek, nem lőhetjük le, mert aránytalan volt a védekezés mértéke. Szintén nagyon fontos a támadás fennálása, hiszen megvédhetjük magunkat, míg támadnak, de ha a támadó pl. elfut, akkor már nem támad, így nem védekezhetünk ellene. Szélsőséges eset: ha fegyverrel futnak felénk otthon, és lelőjük a támadót, akkor nagy valószínűséggel jogosan tehetjük ezt, míg ha már elfut, és hátba lőjük, akkor gyilkosságért fognak perbe fogni (ennek büntetése esetlegesen csökkenthető nagy mértékben is a fennálló körülmények miatt).
A birtokos igényei nem évülnek el. Ez megint mit jelent? Azt, hogy ha birtokunkban van valami, az x év eltelte után is ugyanúgy a birtokunkban marad. Jó történelmi példa erre az 1950-es évek Magyarországa, akkor ugyanis a kommunisták az általuk burzsujoknak és kulákoknak nevezett emberek értékeit eltulajdonították, az eredeti birtokosok tulajdonjogai súlyosan csorbultak. A rendszerváltás után a kárpótlás néven nevezett folyamat során az eredeti tulajdonosok visszakapták a majd 40 éve elvett tulajdonukat (az, hogy sok esetben a kárpótlás nem úgy történt, ahogy kellett volna, az már politika).
(egy e-mailben jelezzük, ha új poszt jelenik meg, ide kattintva lehet bővebben olvasni a feliratkozás menetéről)