Ebben a posztban egy-egy objektum szervezeti hierarchiájáról szeretnék írni, a vagyonvédelem szemszögéből. Kiegészítő információként az órabérekre is rátérnék.
Szóval. Nyílvánvaló, hogy az egy-egy őrzött területen dolgozó őrök számát több tényező befolyásolja. Alapesetben a terület mérete, a veszélyeztetettség foka, a helyszínen folyó munka alapján lehet felállítani egy biztonsági koncepciót, de mondom, alapesetben.
Ez a valóságban sokszor úgy működik, hogy a megbízó felkeresi a vagyonvédelmi céget, hogy neki 1 ember kell, aki 24 órában őriz egy területet. Ugye ilyenkor legalább 2 embert kell alkalmaznuk, esetleg 3-at. Azért 2-t, mert lesz olyan őr, aki elvállalja, hogy 24 óra munka után csak 24 órát nem dolgozik és utána 24 órát megint, ez a 24/24 felállás. Ez azért jó, mert egy 30 napos hónapban 24*15=360 órát jelent, nem is rossz pénz. Emberileg viszont gyilkos egy dolog, még ha éjjel sunyiban lehet is szunyókálni, eléggé leamortizálja lelkileg a munkavállalót.
24/48 vagy 24/72 vállalhatóbb, ilyenkor 24 óra munka után 48 óra, illetve 72 óra pihenő jár, ehhez ugye már 3, illetve 4 őr szükséges.
Na ezek az alapok, vagyis ezek lennének, mert a tényleges, való-való világban ritkán megy el egy cég szimpátia, vagy professzionalizmus alapján egy vagyonvédelmi céghez, jellemzőbb inkább az, hogy valakinek az ismerőse szervezi be az új ügyfelet, vagy valamely szerencsés gyorsan alapít egy vagyonvédelmi Bt-t, amely viszi az őrzést, őröket meg könnyű találni.
Akkor a hierarchia. Ha egy őrünk van, akkor ugye tiszta a dolog. Ha kettő, vagy három őr dolgozik egy idejűleg, akkor jellemzően szolgálatparancsnokot neveznek ki. A szolgálatparancsnok a helyi kisfőnök, ő felelős a vagyonvédelmi céggel való kommunikációért (jelentések, kérelmek, szervezési feladataok), és ő irányítja a többi őrt is. Órabére kb. 20-50 Ft-tal több, mint a sima őr társaié, szóval igazán nem éri meg a dolog, általában a legtapasztaltabb/legcsókosabb őrt jelölik ki, "kötelezően vállalandó önkéntes alapon".
A következő szint az objektumparancsnok, itt már irodaház-méretű objektumokról beszélhetünk, sokszor 3-10 őr + 2-4 recepciós tartozik a keze alá. Objektumparancsnokok tudomásom szerint ma olyan 700-900 Ft-os órabérért dolgoznak, gyakran kikötve, hogy minden hétköznap dolgoznia kell, hétvége és ünnepnap nem, napi 8-10 órát (pl. egy irodaháznál egy órával az irodisták elött érkezik, és egy órával utánuk megy haza).
Az objektumparancsnoktól és az alkalmazó biztonsági cégen múlik, hogy mennyire vesz részt az őrködésben, ismerek olyan OPK-t, aki egész nap újságot olvas a pihenőben, egészségügyi szünetre is csak morgolódva váltja le a posztoló őröket, míg egy másik OPK korrektül beáll a csóró őrök közé, és olyankor rotációs rendszerben pihenhet valaki egy keveset.
Objektumparancsnoknak általában nyugdíjas rendőrt, kormányőrt, vagy más hivatásos szerv volt tagját teszik meg.
Ezzel itt véget is ért az objektumban dolgozó őrök hierarchiájának bemutatása, egy következő posztban folytatnám, hogy kik azok, akik őket ellenőrzik, illetve kik vannak benn egy nagyobb biztonsági cég központjában még, felelős pozíciókban.
Azonban ha már egy objektumnál maradunk, akkor fontos még a megbízói oldalt is figyelemmel kísérni.
Van ugye a megbízó, aki lehet egy egyszerű vállalkozó, ők általában úgy bánnak az őrökkel, mint a kutyákkal. Aztán mondjuk egy kisebb irodaházban már lehet biztonsági főnök, míg egy nagyobbnál (1000-2000 munkahely) már lehet biztonsági főigazgató, igazgató, tűzvédelmi, vagyonvédelmi, stb. manager. Nagyon sokszor ők azok, akik minden apró hülyeséget be szeretnének tartatni az alulfizetetlen, motiválatlan kollégákkal, az ő szempontjukból nekik ez a dolguk, az őrök szempontjából szopás. :)
Külön említést érdemel még a szállodák, kaszinók biztonsági főnöke, volt hozzájuk szerencsém. A legtöbb undorító alak, nem érdekli őket a biztonság, viszont mindig elvárják, hogy még negyven fokos melegben is öltöny-nyakkendő kombó legyen az öltözködés alapja, másrészt meg nem szabad az ott dolgozó őröknek támaszkodni, dohányozni, nem feszesen állni, stb.. mert egy (kétcsillagos) szállodában (ahol részeg német turisták dögledeznek) az nem menő...
Egyébként ha érdekel valakit, egy recepciós órabére, amennyiben egy biztonsági céghez tartozik, 500-700 Ft-ig terjed. Összehasonlításként: egy takarítónő órabére 300 és 600 Ft között mozog, egy diákmunkás a Mekiben pedig 500-600 Ft-ot kap óránként.
A takarítónőkről is írnék majd később, mert nagyon sok vagyonvédelmi cég működtet ilyen jellegű szolgáltatást. Talán nem meglepő, de sejthetitek, hogy ott is lesz majd pár érdekesség..