Kapcsolódva a múltkori, A tűzvédelemről című blogbejegyzéshez, szétszedtem és mobillal lefotóztam egy működésképtelen tűzjelző eszközt. Elnézést a képek tökéletlenségéért, mobillal ennyi tellett.
Biztos mindenkinek ismerős az alábbi érzékelő, igen elterjedt típus, sok helyen látható, gyakran csak a két kis pötty, ahogy periodikusan villog ott fenn, valahol magasan.
Eme példány becsületes neve egyébként a System Sensor MODEL 2251 EM. Az érzékelők több fajtájáról még lesz szó a bejegyzés-sorozat többi részében, ez csak egy kis érdekesség.
Így néz ki az érzékelő kívülről, amely felület most az A/4-es lappal érintkezik, azt fúrják fel a plafonra, vagy egy függőleges helyre. Alul és felül két villogó kis led jelzi a működőképességet, a lyukakon át áramlik be a levegő.
Így néz ki hátulról az eszköz, a 3 kis fémrész csatlakozik az aljzathoz, ahonnan kapja a tápellátást, illetve az érzékelő rész jeleit. A kép tetején található két műanyag fokozatbeállító kézzel/csavarhúzóval skálázható, így egyénileg állíthatjuk be az érzékenységet: bejelezzen -e egy cigire, vagy mekkora füstre adjon riasztást.
Szétszedve, a fekete kupak alatt található maga a szenzor rész, a műanyag oldalán fémrács van a kör teljes kerületén.
És végül maga az érzékelő lényege, a legbelső felépítés, itt látható a dióda. Remélem jól írom, a működési elv szerint ha bejut a füst ide az érzékelő belsejébe, a fény intenzitását a füstszemcsék csökkentik, és jelzés kerül adásra. Természetesen nem ez az érzékelő kezd el vijjogni vagy jelezni, ez/ezek egy tűzjelző központhoz csatlakoznak.
Apró érdekesség: természetesen nem csak a füstszemcsék képesek a fény intenzitását csökkenteni, hanem pl. a por is, így meg kell válogatni az alkalmazási területet.
Amúgy ez a példány beázott, így folyamatos riasztás miatt a kezelőszemélyzet (baromira helytelenül) deaktiválta, és a műszaki felülvizsgálaton lett cserélve (mikor is már az érzékelők elkorrodáltak jól). Egyrészt a technikus fogta a fejét, másrészt meg jellemző erre az országra (tűzvédelmi szempontból is), hogy a probléma megoldást legtöbben még mindig a jó öreg "bassz oda a kalapáccsal neki egyet" elvvel próbálják megoldani...
Talán még annyit, hogy érdekelnek valakit ezek a témák? Írjak tűzvédelemről/munkavédelemről is posztokat, vagy csak a vagyonvédelem az érdekesség?