Barátnőm a nyáron a(z) (egyik) legnagyobb diákmunka-szövetkezeten keresztül egy magyar áruhiteles banknál dolgozott. A már eddigi tapasztalataimat bőven igazolta ez a munkaviszony is: a diákmunka-szövetkezetek másra sem valók, csak a diákok minél gátlástalanabb kihasználására.
Ugye az lenne a lényeg, hogy ha valaki pénzt szeretne keresni diákként, akkor megtehesse a tanulmányai mellett. Azon most emelkedjünk felül, hogy általában munka mellett nagyon nehéz tanulni is, valamit valamiért.
De mára a rendszer elkorcsosult, arra való, hogy a multik (főleg a multik) olcsó és kihasználható munkaerőt találjanak. Példa erre a barátnőm esete is, 520 Ft-ért napi 8 (8,5) órában dolgozott a banknál egész nyáron. Az ebédidő fél óra volt úgy, hogy ki kellett jönni az épületből, elrohanni a közeli kínaiba/kajáldába, kivárni a sort, majd visszarohanni, becsekkolni a bejáratnál .. s persze minden kereszteződésnél a lámpákra is várni. Én megnéztem, nem bírtam 5 perc alatt egy komplett ebédet betolni az arcomba, nem beszélve ugye magáról a nyugodt emésztésről sem. Azt figyelembe véve, hogy az ugyanott dolgozó állandó munkatársak órabére 700-800 Ft között mozgott, 1 órás ebédidejük volt, melyet nem vettek szigorúan, a különbség eléggé észrevehető. A diákmunkásokat ráadásul percre pontosan figyelték, barátnőm egyszer rosszul írta be a jelszavát mire a rendszer várakoztatta, így a bejelentkezése valami fél, vagy 1 perccel munkaidő kezdete után történt meg, s a HR-es nő kegyetlenül leoltotta. Barátnőmet most kérdeztem meg, miért is volt nekik csak fél óra ebédidő, ő azt mondta, hogy a törvény szerint ennyi a minimum, így ennyit kaptak csak.
A kirúgás is vicces volt, véget ért a nyár, nem kellett annyi munkás már, így barátnőmet hétfő reggel fél kilenckor magához hivatta a HR-es nő, közölte, hogy ki van rúgva, majd visszakísérték az asztalához, és mindenki szeme láttára összeszedették a cuccait és lekísérték a főbejárathoz. Amikor megkérdezte, hogy miért rúgják ki, hiszen kötelező megindokolni, a HR-es nő csak annyit mondott: "nem, nem kötelező megindokolni". Ennyit erről.
De kérdem én, miért is diákmunka egy 8 órás állandó munka? Mivel kevesebb adót, s talán járulékot is kell fizetni egy diákmunkás után, így a multi az államot károsítja, s a diákok jogai csorbulnak. Nem rég olvastam, hogy a diákoknak is járna a kötelező szabadság részarányosan, nos erről sem hallottam még. S persze a diákszövetkezet a multit védi, mert attól kapja a pénzt, diák meg van elég..
Most lehet azt mondani, hogy a barátnőm esete miatt fanyalgok, de ismerőseim is ugyanígy szoptak a nagy áruházláncaknál, illetve jó pár évvel ezelőtt még Győrben én is egy szál saját pulcsiban pucoltam az egyik chips-gyár külső gépeit mínusz fokokban, mert senkit sem érdekelt, hogy megkapjam a saját védőfelszereléseket.
Ismerőseim véleményét teljesen osztva én is csak azt tudom tanácsolni, hogy akinek munka kell, az nézzen körbe a neten, és küldje el az önéletrajzát, kérését a nagyobb cégeknek, vagy vegye a nyakába a várost, és érdeklődjön személyesen. Árut pakolni az egyik sarki kisboltban, vagy akár kőműves mellett culágerkedni még mindig lazább dolog, mint egy állandóan az ember nyakába lihegő szarházival dolgozni. Aki meg nem fizikai munkát keres, annak sem lehetetlen a munkakeresés: programozót, titkárnőt, adatrögzítőt majdnem mindig keresnek.
S a végére a kedvencem, az olyan diákmunkák, ahova kiírják, hogy nem értékesítés (ügynöki munka), de valamiért mindig jutalékos rendszerben dolgoznak. Na persze!
telefonos irodai munka (nem sales)
További információk: telefonos egyeztetés, de nem értékesítés!
Helyszín: XI. kerület
Munkaidő: napi 8 óra (hosszú távon heti 5 munkanapban)
Bérezés: 500 Ft + jutalék