Mai bejegyzésem a catering-cégekről szól. Ezek ugye azok a cégek, amely egy-egy rendezvény ellátásáért felelős, szűkebb értelemben beleértve az ennivalót, italokat, tágabb értelemben az egész szervezést a zenén, fellépőkön, díszítésen át.
Természetesen ennek a piacnak is megvannak a nagy szereplői, s gondolom nem árulok el titkot ha elmondom, a nagyok is csoportokra oszlanak, többnyire egy-egy párt, vagy annak érdekkörébe tartozó szereplők adnak számukra megbízatást. Itt arra kell gondolni, ha mondjuk a Kerékkötők Pártja a kormánypárt, akkor az állami rendezvényeken, fogadásokon, pártösszejöveteleken, kapcsolódó intézmények összejövetelein a baráti catering lesz jelen; míg a politikai ellenfél rendezvényein annak barátai. Ma a magyar piacon jól ismert nevek vezetik ezeket a cégeket (esetleg ők a tulajdonosok), s ezek az emberek ülnek benn az összes szakmai szövetségben, intézményben, és a különböző szakmai versenyeken is fel-feltűnnek egyrészt kiállítókén/résztvevőként, másrészt zsűrizőként.
Adódik a kérdés, talán a legismertebb magyar gasztronómiához, főzéshez köthető arc, Laci bácsi is cateringes? Nos, ő az egyik ételkiszállító céghez adta a nevét (talán a Teletál ételfutárhoz), az ételkiszállítás, már amelyik ilyen előfizetéses, szabott menüvel üzemel, az nem catering. A catering az a rendezvényeket szolgálja ki, ez a különbség, remélem érthetően fogalmaztam.
Nos, álljon itt akkor egy életszerű példa. Az alábbi program egy elképzelt rendezvény programja a catering-cég szemszögéből. A rendezvényre előkelő vendégeket várnak, kultúrműsorral, szivarkóstoltatással, büféétkeztetéssel, báli zenével.
A résztvevők száma kb. 150 fő, a catering részéről a rendezvény komolysága miatt kint az egész vezérkar, emellett 6-7 pincér, 2 ruhatáros, hostessek, zenekar és kétkezi szállítómunkások vesznek részt.
A forgatókönyv:
- 10.00: hangtechnika, fénytechnika felszerelése, catering elhelyezése
- 12.30: koktél alapanyagok, bor felhordása
- 12.30: tombola ajándékok felhordása
- 13.30: molinók, feliratok kihelyezése, irányítórendszer összeszerelése
- 13.30: koktélbár összeszerelése
- 14.00: torták helyszínre szállítása
- 14.30: a résztvevők felkészülése, átöltözés, stb.
- 16.00: szervezők érkezése a megrendelő részéről
- 16.00: könnyűzenei technika felszerelése
- 16.30: színpad ellenőrzés, stúdiótechnika ellenőrzése
- 16.30: zenekar érkezése
- 16.30: táncosok érkezése
- 17.00: szemle, ismételt bejárás
- 17.00: zenekar felszerel
- 17.00: táncosok próbálnak
- 17.00: hostessek, ruhatárosok megérkezése
- 17.15: konferálók megérkezése
- 17.30: hostessek, háttérzene, technikus, felügyelők, welcome drinkesek a helyükön
- 17.30: koktélbár és szivarszoba személyzete megérkezik
- 18.00: kapunyitás, háttérzene indítása, regisztrációs start, fellépők a helyükön
- 18.30: kultúrműsor kezdése, a nézőtér lezárva, későn érkezők nem léphetnek be
- 18.30: vacsora előkészítése
- 19.30: zenekar és táncosok bekészítése a későbbi nyitótánchoz
- 19.45: kultúrműsor vége, a hostessek a vendégeket átkísérik a táncparketthez
- 19.50: első zeneszám indul
- 20.00: vendégek a helyükön, vacsora indítása, zene, koktélbár és szivarszoba 100%-on
- 21.30: hivatalos nyitótánc, a táncosok fellépése
- 21.45: zenekar kipakol, táncosok öltözőbe vonulása, a zenét a báli együttes veszi át
- 23.45: a hostessek összeterelik a vendégeket a tombolához
- 23.50: tombola indítása
- 00.00: az éjjeli büfé felkészül
- 00.20: tombola vége, éjjeli vacsora indul, folyamatos zene
- 02.00: utolsó zeneszám
- 02.01: rendezvény vége, technika, felszerelés lebontása, elszállítása
Hogy is kell elképzelni ezt a rendezvényt egy vendég szemszögéből?
Megérkezik a kedves vendég. A kapuban várja a hostess, majd elkíséri a ruhatárhoz. Ott lekerül róla a kabát/bunda/stb., majd a hostess odakíséri a regisztrációhoz. Itt megkapja a belépőjét, egyebeket, majd felkísérik a rendezvény helyszínére.
A kötelező kulturális program végigülése, beszédek, fellépők meghallgatása után egész estés ingyen ellátás. Lazulásként egy-egy szivar, melyet ha kéri megvágnak, előkészítenek a részére a hivatásos szivarszakértők.
Tombola, táncolgatás, koktélozás, pezsgőzés, aztán irány haza. Természetesen minden lépésnél újabb hostess.
Milyen egy ilyen rendezvény vagyonvédelmi szempontból? Ha az őr saját objektumába jön a catering cég, akkor hazapakoláskor érdemes figyelni, bár én még nem nagyon találkoztam olyan céggel és alkalmazottakkal, amelyek piti lopásokat tettek volna – ez annál nagyobb üzlet nekik, az alkalmazottaknak is nagyon megéri. Általában az őrök kapnak ennivalót, néha egy-egy üveg ajándék bor, vagy pezsgő is becsúszik, főleg ha korrekten segítik a catering munkáját.
Milyen segítségre gondolok? Pl. fogom az ajtót, amikor pakolják ki a cuccukat, megsúgom, hol nem büntet a parkolócég, esetleg kapnak egy-két jó szót a rakodók is...
Ha máshova kell menni őrködni, akkor viszont egész éjjel egy helyben kell álldogálni, a lehető legjobb ruhában, kis kaja szokott lenni, s általában egész végig csak útba kell irányítani az embereket. Verekedés, rendbontás nagyon nem jellemző az ilyen rendezvényeken.
A pincérekről lesz majd külön poszt is, a Mindennapi munkások sorozat következő részében.