Ismét egy új sorozat. Ezekben a bejegyzésekben arról szeretnék írni, hogy kik azok a "jómunkásemberek", akik nap, mint nap körbevesznek minket, milyen belsős információkat tudhat meg az ember velük dolgozva. A sorozat első része szóljon a takarítókról. Speciálisan Viharkabát nevű olvasónknak.
Takarítani jó dolog. Még pontosabban takaríttatni jó dolog. Hogy miért is? Azért, mert már pár éve divatba jött ebben a szakmában is az alvállalkozások behozatala. Ez több dolog miatt jó.
A cégnek azért, mert fix összeget kiad, és ezért takarítást kap. A fix összeg mindig kevesebb (jóval), mintha saját alkalmazásba venné a takarítókat. Nem kell a táppénz miatt aggódni, nem kell helyettesítés, ezt mind megoldja az alvállalkozó.
Jó persze az alvállalkozónak. Tipikusan olyan dolog ez is, mint az őrködés, nem ismerek takarítót (legalább is Budapesten), aki 8 órára lenne bejelentve, vagy teljes bérre, táppénzzel, szabadsággal, juttatásokkal. A takarító szerncsésnek mondhatja magát, ha 4 órára bejelentik.
Ezzel el is értünk a csóró munkavégző emberekhez, akiknek egyedüliként (meglepő módon) teljességgel szopás a munkavégzés. Az előbb említetteken kívűl hozzá kell tenni azt is, hogy a tipikus takarítói órabér irodaházakban 300-330 Ft. Vicces, ugye?
Jó pár takarítónőt ismerek, aki reggel 4-re jár az egyik nagy távközlési cég központjába, minden nap, kivéve a vasárnapot, és reggel 8-ig néhány ember kitakarít egy egész épületet. És 33000 Ft-ot kapnak érte havonta.
Miért éri meg takarítani akkor? Itt két válasz van, egyrészt, hogy nem éri meg, másrészt, hogy valamiből meg kell élni ebben az országban. :(
Mik a feladatai egy takarító-brigádnak? Reggel korán felsöprés (khmm, ez már porszívóval megy), felmosás, WC-k tisztára sikálása, irodák, étkezők kipucolása. Ha van külsős rész, akkor ott a kukák kiürítése, felsöprés, esetleg slaggal/nagynyomású porlasztóval betonmosás, vagy hasonló, falevelek, csikkek, csokispapírok, használt gumi, stb. összeszedése.
Aztán napközben egy, vagy két ember (a létszámot úgy határozzák meg, hogy ha az ügyeletesek egész nap rohannak, akkor majdnem elegendőek is a feladatra) az épületre vigyáznak fel, ugyanígy leszemetelnek, takarítják a közös helyiségek placcait. Ja igen, ugye, még el is mosogatnak. Sok helyen. Ez különösen az ilyen ügyfélszolgálatot/help desket fenntartó helyeknél jó dolog. Elszomorító azt látni, hogy mondjuk 20 ÜSZ-os a 10 perces szünetében képes legalább 20-25 csészét/poharat összebarmolni, meg legalább 30 kiskanalat/alátétet/anyámkínját elhasználni. Mindezt óránként. És bár ki van téve a tiszta mosogatószivacs, meg a mosogatószer, egyszerűbb felhalmozni szép kupacokban a mosatlant. Sosem értettem, hogy ha egy-egy menedzser szépen elmossa a saját kávéspoharát és ráteszi a szártítóra, akkor a mellette álló 21 éves Szöszi miért nem tudja ugyanezt megtenni. Tudom, fizikai munkát vágezni égő, meg otthon sem szoktatták hozzá, mi is a teendő egy kvázi háztartásban.
A takarítóknak emellett még vannak nagyobb, időszakosan és periodikusan elvégzendő feladatai. Ilyen például az ablakpucolás. Ennek jobb változata az, amikor szét is kell szedni a nagy, 3 méter x 2 méteres, duplaüvegű ablaktáblákat. Ugye ez papíron úgy működne, hogy egy álkulccsal kettő-négy helyen elfordítunk egy-egy pöcköt, erre szétnyílik a tábla.
Nos, gyakorlatilag itthon valamiért ezek a csilli-villi irodaházak olyan jól vannak összerakva, hogy a szabvány ablaktáblákat nem lehet ráhelyezni az elvileg hálós szerkezetre. Mindig csiszolgatni kell itt-ott, kis flex a keretnek, ha ez sem jó, akkor be kell paszírozni a téglalap alakú ablakszerkezetet az előírt helyére. Ez akkor vicces, ha takarításkor szét kell szedni. Ilyenkor csak simán megroppan a biztonsági üveg, vagy ha bírja, akkor a keretet kell kiimádkozni valahogyan. Ehhez képest az ablakpucolás már rutinmunka.
Aztán a takarítókhoz tartoznak a kukák is. Reggel olyan 5-7 óra tájban jön a kukásautó, ekkor kitolják a kukákat, kiürítik őket, autó tovább, mindenki happy. Jó, bevallom ez sem így megy. Meglepő, mi? :) Megint csak személyes tapasztalatból mondom, hogy a legtöbb irodaháznál ezeket a kukákat csak úgy tessék-lássék módon pakolják teli. A kartondobozokat csak simán beledobálják, az XXL-es pizzásdobozt élére állítva, rádobva egy szemeteszsákot, elfoglalják így máris a nagy kuka űrtartalmának felét .. aztán jön a szemetesbácsi, megszámolja, hogy 14 kuka lett ürítve, megírja a számlát, és az irodaház működtetési osztálya boldogan utalja át az összeget a Főkefének. Egyik takarító srác még egy régebbi helyemen orbitális lebaszást kapott, mert fél-egy órát elcseszett azzal, hogy ilyen 11-12 nagy kuka tartalmát összetömörítette 3-4 kukába. Az eljárás roppant bonyolult volt, összetépte a nagy, egészben beledobott kartondobozokat, meg fogta a lapátját, és kicsit betömörítette a cuccost a kukákba. De ugye elpazarolt egy órát! Az irodaház meg hadd fizesse a 12 kukát...
Apropó, szelektív hulladékgyűjtés. Ez is aranyos. Tökre menő lett a környezettudatosság, meg a környezetvédelem, zöld politika, stb. Ezzel nincs is baj, jó dolog. Megint csak irodaház, falba beépítve piros, kék, zöld, sárga (a színekben nem vagyok biztos) szemétgyűjtő a fő folyosón. Jönnek az emberek, szépen megfelelő sorrendben szelektívkednek, erre jön a takarítónő, és kiszedi mindegyikből a cuccost ugyanabba a fekete szemeteszsákba, majd bedobja a nagy kukába, majd jön reggel a Főkefe. Félreértés ne essék, ez nem az a kukásautó, amelyiken külön rekeszek vannak a különféle anyagoknak, ez az az autó, amiről az előbb beszéltem ugye.. Itt is lehet mondani a takarítót a hunyónak, de ő hiába szedné külön zsákokba a szétválogatott dolgokat, ha ugyanaz a fránya autó jön érte reggel. És a cég boldog, mert szelektíven lehet szemetelni, meg különben is, a színes szemeteseken angolul van a felirat és az kell!
Az érem másik oldala, hogy ismerek egészen pontosan 5 olyan takarítót, aki 700 Ft-os órabérért dolgozik, és gyakorlatilag a reggeli nagytakarítás után egész nap üldögél a kucijában, néha körbejár, összeszedi a szemetet. Ilyen is van. Mondom belőlük ismerek ötöt, az előzőekben leírtak szerint dolgozó takarítókból meg húszszor-harmincszor annyit.
Vidéki ismerőseim között is vannak takarítók, kisváros, 8 órára bejelentve, táppénzzel, rendes szabival nettó 70-75000 Ft-ot ér ez a munka. Mondjuk ott még nem tűntek fel az alvállalkozók. Egyenlőre.
És igen, meglepő módon a legtöbb nagy biztonsági cég működtet takarító szolgálatot is. Végül is mindegy, hogy egy vagyonőrön húz nagyot a vállalkozó, vagy egy takarítón. Szorgalmi feladat: lehet guglizni a vagyonőri cégekre, érdemes megnézni a cégek honlapján, hogy igazam van-e, vagyis hirdetnek -e takarítást is az őrzés-védés mellé. A lustáknak mondom, igazam van..