A BKV biztonsági őreivel mindenki találkozott már, ha budapesti akkor biztosan, ha vidéki, akkor nagy eséllyel.
Ők azok a csúnya (nagydarab, kisdarab, kétlábú, féllábú, öreg, fiatal, fogatlan, sokfogú) nők/férfiak, akik feltűnően unatkoznak, szotyiznak, vagy beszélgetnek a metró lejáratánál, nekik kell(ene) bemutatnunk a jegyünket, bérletünket. De mennyire igazak a fenti sztereotípiák, mi a valós helyzet, és miért lesz valaki biztonságik őr a BKV-nál?
1. Ahogy kellene - ahogy megy
Előírás szerint a bejáratoknál álló őrök kérik a bérletünk, jegyünk felmutatását, majd miután meggyőződnek annak érvényességéről, leengedhetnek az állomás területére. Persze a valóságban ez távolról sincs így, nagy számú áramló, mozgásban lévő embernél egyáltalán nem lehet leolvasni sem az időbélyeget a jegyen, sem a bérletre nyomott érvényességi intervallumot. El lehet képzelni, hogy egy jegyet/bérletet hányféleképpen lehet a kézben tartani, ráadásul a leolvasófejnek (ami itt az ember feje) folyamatosan változtatnia kell a fókuszpont magasságát, távolságát. Emiatt szokott előjönni az a sokszor hallott történet, hogy "már 2 éve ugyanazzal a bérlettel járok", "mozijeggyel mentem be", stb.
2. Ki megy el őrnek?
Gyakorlatilag bárki, de azért vannak korlátai is. Egyrészt ha legalább dolgozni akar a jelölt, az már jó. Lehet fanyalogni, hogy leszarják az ilyen őrök a munkát, nem figyelnek oda, a csajokat stírölik, stb., de ennek ellenére a helyszínen meg kell jelenniük, ott kell állniuk.
Ugye az őrködéshez kell a sikeres vagyonőri vizsga, melyet egy vagyonőri tanfolyam előz meg, a vizsgabizonyítvány kézhezkapása után pedig a helyi rendőrörs kiadja a vagyonőri igazolványt, a Vagyonőri Kamara (SZVMSZK) pedig az éves kamarai tagságot igazoló matricát. Ezek persze díjkötelesek, a tanfolyam olyan 80ezer Ft, a kapcsolodó adminisztráció és engedélyek pedig újabb 10-20ezer Ft. Emellett a kamarai tagdíja évente 5000 Ft körül mozog.
Nos, ha már minden iratunk és okmányunk megvan, fel kell keresni egy vagyonvédelmi véget, vagy esetleg a metrónál megkérdezzük, kinél lehet jelentkezni őrnek, egyből megadják az elérhetőséget. Felkeressük valamelyik országos vagyonvédelmi multit, azt amelyik elég ügyes volt a BKV-s falat megszerzéséhez, és ott bemutatva a papírjainkat, megkapjuk a formaruhát, és ideális esetben kezdhetünk is. Közben persze kiderül, hogy ha szerencsénk van, akkor nem a multi alkalmaz, hanem egy évente újjáalakuló alvállalkozó, ha meg nincs szerencsénk, akkor az alvállalkozó alvállalkozójának alvállakozója.
Az, hogy az emberanyag sokszor silány, a körülmények adják, gyakorlatilag az őrködéstől, de főleg a metróban posztolástól mindenki menekül, a jobbak, tehetségesebbek, ügyesebbek, képzettebbek kapnak máshol munkát, a "maradék" pedig marad a metró bejáratánál.
3. Miért, nem jók a körülmények?
Hát nem, de mondhatnám úgy is, hogy kurva szar körülmények között dolgoznak a BKV biztonsági őrei. A kurva szar jelző helyére persze valójában egy 300 szóból álló szó-sorozatot kellene behelyettesíteni, tetszőleges jelzőkkel. Félreértés ne essék, ma Magyarországon nagyon jók a munkavédelmi törvények, előírások, jómagam is hosszú órákon át magoltam a különböző előírásokat (hány kilót emelhet egy x éves férfi, szellőzés követelményei, hőmérséklet, páratartalom, stb.), csak itthon ezeket mindenki leszarja. Legalábbis a vagyonvédelemben. El lehet képzelni, amikor télen kijövünk a metróból, milyen jeges huzat van ott, na ott kell órákat álldogálni az őröknek. Ez eddig oké, az USÁ-ban, Ausztriában is vannak huzatos helyek, de itt megvannak a közelező előírások, védőeszközök, a munkaadó által adott zsebes nadrág, bomberdzseki, saját sapka pedig nem azok.
4. Fizetés
A fizetés szar, 400 Ft körül óránként. Az elszámolás úgy történik, hogy dolgozol pl. egy hónapban 250 órát, akkor ugye az 100000 Ft-ra jön ki. Na ebből ismerősöm elmondása alapján általában levonnak 9000 Ft-ot azért, hogy bejelentsék a munkavállalót, sőt sokszor a munkaruhát is kifizettetik az őrrel, a törvény szerint ez is tilos.
De térjünk vissza a 100000 Ft-hoz. Elvileg ha 100000 Ft-ot keres valaki, akkor annak megvan a bruttója, ezt leadózza a munkavállaló és a munkaadó is. Ebből lesz majd a nyugdíjjárulék később, illetve az ország ebből fizeti a TB-t, a mostani nyugdíjasokat, a rendőröket, stb..
De ugye van az alvállalkozó, aki inkább bejelenti az őrt bruttó 85000 Ft körüli összegre, azért ennyire, mert a vagyonőri OKJ szakmunkás bizonyítványnak számít, a szakunkások kötelező minimálbére pedig ennyi bruttóban. Na a BR 85000-ból 71000 Ft körüli összeg megy az őr bankszámlájára, a 71000 Ft feletti keresetét meg kifizetik borítékban.
Az éves kötelező fizetett szabadság a szakmában szintén nincs, így ha valaki elmegy nyaralni, azt megteheti, de nem kapja meg fizetettként az éves 21-30 napját. Táppénz meg ugye a BR 85000 Ft fizetés után van ugyanígy.
Nos, akkor gondolom most érthető a fizetés-juttatások része az őrködésnek is, természetesen sem bérlet, sem munkábajárási költégtérítés, sem étkezési utalvány, stb. sincs.
5. Összefoglalás
Foglaljuk össze: a BKV-s biztonsági őrök fizetése szar, szabadságra nem mehetnek mert éhen halnak, a táppénz felejtős így betegen is dolgozniuk kell, a tehetségesebbek elhagyják a pályát. Emellett a munkakörülények rosszak, ordítóak a munkavédelmi hiányosságok. Akkor most csodálkozunk, hogy ilyen a hozzáállásuk?
6. Miért éri meg akkor?
Miért éri meg a BKV-nak az ilyen őrök dolgoztatása? Azért, mert ha saját állományba venné őket, akkor törvényesen be kellene jelentenie teljes bérre az alkalmazottait, járna a szabadság, helyettesítés kellene erre az időre, a munkavédelmet szigorúan számonkérnék rajta. Ehelyett a fővállalkozó alvállalkozója eltűnhet bármikor, a fővállalkozó nem felelős, adót lehet csalni, járulékot lehet csalni, és mindemellett ekkora számú alkalmazottnál ez a sok csalás nagyon-nagyon jó üzlet annak, aki az egészet irányítja. Nem véletlen az, hogy miközben már lassan a parasztnak is esti mesét kell olvasnia a disznóinak elalvás előtt, emellett Budapesten, milliónyi utazó között ezt meg lehet tenni.
7. Kifogások és nyafogások
Nézzünk akkor talán pár szokásos véleményt és hozzászólást:
- Miért nem tanultak az őrök, akkor kereshetnének jobban! Oké, de mondjuk külföldön is vannak őrök, és ott sem halnak éhen, illetve a munkavédelem mindenkire nézve kötelező. Ráadásul hülye felfogás ez a tanuljon mindenki egyetemen. Nem kell, legyen inkább az, hogy munkából is meg lehessen élni, mégha az akár vécépucolás is.
- Nem érdemelnek mást, úgysem dolgoznak! Ha otthon ülnének ezek az őrök, akkor valószínűleg segélyt kapnának, vagy bűnöznének, hogy ne halljanak éhen. Melyik jobb?
- Minden őr büdös tapló! Ugye leírtam, hogy aki csak teheti, elhagyja a pályát. Aki marad, az látható.
- Miért tehetik meg ezt a munkaadók? Azért, mert a magyar nép birka, pár évtized agymosás után elég sokan vannak, akik akár 1 falat kenyérért is elvállalják a munkát. Így aki számonkéri a normális bejelentést, a szabadságolást, a körülményeket, annak másnap már nem kell jönnie dolgozni: lesz ott más, aki a fenti csoportba tartozik.
(egy e-mailben jelezzük, ha új poszt jelenik meg, ide kattintva lehet bővebben olvasni a feliratkozás menetéről)